O letovisku Lignano

LIGNANO je nejznámější a nejoblíbenější středisko regionu. Nachází se  na břehu Jaderského moře, asi v polovině cesty mezi Terstem a Benátkami. Rozkládá se na poloostrově omývaném z jihu a východu Jaderským mořem a ze severu vodami Maranské laguny. 8 km písčité prostorné pláže mírně se svažující do moře je ideálním místem dovolené pro rodiny s dětmi. „Zlaté písky“ Lignana a čisté moře jsou každoročně hodnocené modrou vlajkou, která je udělována komisí za čistotu vody a kvalitní služby. Každé pondělí od června do září můžete navštívit místní trhy. Lignano nabízí široké kulturní a sportovní vyžití: koncerty, sportovní utkání, animační programy, zoologická zahrada, dva přístavy jachet, tenisové kurty, jízdárna, golfové hřiště www.golflignano.it,  půjčovny kol, vodní šlapadla, cyklistické stezky, plachetnice, windsurfing a mnoho  zábavných parků: vodní park www.aquasplash.it,  zábavný park www.gulliverlandia.it, park s nafukovacími atrakcemi  Gommosi, dětský park Junior www.parcojunior.it, zoologická zahrada  www.parcozoopuntaverde.it, lunapark Strabilandia.

Lignano je rozděleno do tří částí:

Sabbiadoro – nejrušnější část, které vznikla v třicátých letech minulého století, centrum denní i noční zábavy s množstvím obchůdků, restaurací a kaváren a barů. Je zde velký výběr apartmánů a hotelů různých kategorií.

Hlavní zajímavé místa jsou: prestižní  restaurace-bar Terrazza a Mare tvořena železobetonovým mostem a konstrukcí, jehož  forma připomíná mušli, která je postavena v moři a nabízí krásný výhled na celou pláž. Vedle ní se pořádají v hlavní sezóně různé animační programy. Přístav Marina Punta Faro  nacházející se na okraji poloostrova, uzavírá uprostřed charakteristický ostrov v němž se nachází sportovní zařízení, tenisové kurty, fotbalové hřiště, bazén a bar Sporting Club. Z přístavu Darsena Vecchia vyjíždějí lodě na výlety do Grada, Marana, do rybářských chýší a na mušličkový ostrov, Maják červené barvy  Faro  spojený s pevninou dlouhým dřevěným molem, ze kterého je krásný výhled na moře. Kostel  San Giovanni Bosco  na pěší třídě, s parkem, dětským hřištěm  a kostelíčkem “Santa Maria del Mare”.Sabbiadoro též má cyklostezky s obzvlášť zajímavým úsekem u laguny,  odkud je možné vidět celou zátoku Marano. V Arena Alpe Adria se pořádají koncerty a večerní představení;  Beach Arena, během dne oblíbené místo sportovních akcí a večer se zde pořádají zdarma různá představení nebo koncerty;  Beach Village, centrum různých akcí na pláži, s hudbou, představeními pro malé i velké. Pro milovníky čtyřnohých mazlíčků v Sabbiadoro vznikl prostor, v oblasti majáku Doggy Beach, tzv. vybavená pláž pro psy a jejich majitele. Na konci poloostrova se nachází i volná psí pláž (bez plážového servisu).Jedna z atrakcí je jízda vláčkem Lignano Express centrem.

Pineta – oddělená od části Sabbiadoro piniovým hájem, byla první rezidenční zónou Lignana, pro niž jsou charakteristické nižší budovy ponořené do zeleně.

Její tvar „šneka“ nebo spirály byl navržen architektem Marcello d’Olivo, po kterém nese název centrální náměstí. Hlavní obchodní třída „vlak“- “il treno” je plná obchodů, barů, restaurací,.  Začíná od náměstí  Piazza Rosa dei Venti, kde se nachází kostel chiesa di Cristo Redentore, až po náměstí  piazza Marcello d’Olivo, ze které je výhled na moře. Oblast Lignano Pineta byla v minulosti vyhledávaným turistickým cílem mnoha známých osobností  jako  Ernest Hemingway a Alberto Sordi. Po Ernestu Hemingwayovi  Lignano pojmenovalo místní park o rozloze tisíc metrů čtverečních.  V parku je stezka pro fitness a dětské hřiště.  Největší atrakci  parku Hemingway představuje amfiteátr, který je využíván pro různá venkovní představení. Charakteristické  Molo v moři – Pontile a Mare  v Lignano Pineta, nabízí  příjemnou procházku  a občerstvení v baru “La Pagoda”.  U tohoto mola vyzkoušet různé vodní atrakce. “Promenade”  zvýšená promenáda dlouhá 1,2 km s výhledem na moře,  se sedmi částmi ve tvaru „rotund“, na kterých se nachází bary, toalety se sprchou a kanceláře, nabízející plážový servis. Pineta Village Day and Night nabízí: animační centrum se vstupem zdarma, které přes den nabízí různé druhy zábavy na pláži společně s profesionálními animátory jak pro malé i velké, a večer “Palapineta” divadlo určené k představením, kabaretu, muzikálům a tanci.

Riviera – nejklidnější a nejnovější část Lignana se svými uličkami obklopenými zelení je ideálním místem pro strávení klidné rodinné dovolené.

Hlavní zajímavá místa jsou: Terme di Lignano – lázeňský komplex nabízející zdravotní péči a mnoho terapií a kosmetických procedur. Golf Club Lignano otevřen celoročně, 18 jamek, na kraji Lignana, jedno z nejlepších golfových hřišť severovýchodní Itálie, vhodné pro hráče všech úrovní.
Parco Zoo Punta Verde – zoologická zahrada, která se nachází mezi dvěma břehy řeky  Tagliamento, více jak  1000 zvířat 150 různých druhů. Darsena Marina Uno –  přístav jachet,  nacházející se na řece Tagliamento.